Veresegyházi Népdalkör
Veresegyház kulturális életének egyik legmeghatározóbb színfoltja a Veresegyházi Népdalkör. Tagjai már több évtizede énekelnek együtt, többségük már a '60-as években alakult Asszonykórusban is énekelt.
2010 - szüreti felvonulás
1982-83-ban készült el a Népdalkör és a Citerazenekar első rádiófelvétele, amelyet ezután több felvétel is követett. Ezek után a Népdalkör állandó szereplője a Magyar Rádió Népdalkörök Pódiuma címu műsorának 1987-ben Országos Minősítésen Arany fokozatot ért el. 1987-től több nívós fellépés jellemzi a Népdalkör tevékenységét.
2011 szüreti mulatság
hangszeres kísérő: Kovács László - Nagy Péter
A népdalkör rendszeresen részt vesznek a város kulturális életében is. Bármilyen nagy ünnep, rendezvény is legyen a városban, elképzelhetetlen a népdalkör jelenléte nélkül, legyen az május elseje, március 15, városi évforduló műsor, szüret, vagy a Mindenki Karácsonya.
A korábban Veresegyházi Asszonykórus, majd később a férfiakkal is kibővülő Veresegyházi Népdalkör legkitartóbb tagjai immáron 45 esztendeje áldozzák hétköznapjaikat, ünnepnapjaikat a népdalkörnek, járnak hétről-hétre próbákra, fellépésekre, bejárva szinte az egész országot, időnként a határokon túl is képviselik szülővárosukat, viszik hazánk jó hírnevét népdalaink, tágabb értelemben a magyar kultúra bemutatása által.
Jelenlegi tagjai közül többen résztvevők más helyi művészeti csoport munkájában is, többek közt a Veresegyházi Hagyományőrző Népi Együttes, ill. a Kerecsen Néptáncegyüttessel is dolgoznak.
A népdalkör vezetője évtizedeken keresztül Pataki István volt, aki irányításával citerazenekarral bővült az énekesek kísérete.
2007-ben - majd egy évnyi szünet után – az együttes mind repertoárjában, mind tagjait illetően – megújult.
2011 augusztus 20
A népdalkör szakmai munkáját 2007. október elejétől Kovács László népzenész, hangszerkészítő, a Népművészet Ifjú Mestere irányítja.
Vezetésével mára már közel 20 fő énekessel, és jelenleg 3 citerás kísérővel dolgoznak, a citera mellett furulyát, kobozt, tárogatót, klarinétot, dobot is használnak.
A csoport hangszeres kíséretében közreműködik Lackóné Fodor Zsuzsanna és Tóth Katalin is - citerával, furulyával, kobozzal.
Kovács László vezetése óta az együttes két alkalommal kapott ezüst minősítést, 2010-ben és 2014-ben a Kóta országos minősítő bemutatóján arany minősítést, 2012-ben és 2016-ban Arany Páva díjat kapott. 2019-ben Egerben az népdalkör harmadik Arany Páda díja mellé Arany Páva Különdíjat is kapott.
2011 novemberében a Vass Lajos Szövetség népzenei versenyén Arany oklevéllel értékelték műsorukat.
2013. május 4-én a Váckisújfalun megrendezett Füredi Mihály Népzenei Találkozón elnyerték a Hegedűs András Vándordíjat.
Hegedűs András Vándordíj átvétele Szvorák Katalintól
A népdalkör több Arany minősítéssel is rendelkezik, ill, a Kótánal 2016-ban megszerezte a második Arany Páva díjat is.
45 évnyi kitartó munka, számos fellépés, és értékes díj megszerzése után a Veresegyházi Népdalkör ünnepel, feleleveníti a szorgos évtizedeket.
A népdalkör 2018. január 20-án a Magyar Kultúra Napja alkalmából megtartott koncertjén ünnepelte fennállásáak 45. évfordulóját, melyet az elmúlt évtizedek emlékeiből, díjaiból, fotóiból megrendezett kiállítással, és meghívott népzenészek, baráti kórusok műsoraival színesített.
2009 - Március 15-i ünnep
2011 Ádvent - Hangszeres kísérők: Kovács László - Juhász Kitti - Nagy Péter
2012. augusztus 20.
A veresegyházi Népdalkör
részére
2011. december 31-én
Veresegyház Város Önkormányzatának Képviselő-testülete
Vankó István
Kisközösség Létrehozásáért Díj
kitüntetést adományozta.
Vass Lajos Népzenei Verseny országos középdöntőjén
Vass Lajos ARANY fokozat
ARANY PÁVA DÍJ
2012. 06.30. Kóta minősítés
Veresegyház - Gálakoncert - 2012. 06.30.
2012 Ádventi műsor a Szociális Otthonban
Tavaszi hadjárat - 2014. 04.07.
Kísér: Bolla Katalin
Váckisújfalu 2013. 05.04.
Kísér: Kovács László, Nagy Péter, Bojtor Csaba, Bolla Katalin
2016.06.18. Dunavarsány - Kóta minősítő - Arany Páva díj
Kísér: Kovács László, Lackóné Fodor Zsuzsanna, Nagy Péter
2017. 10.07. Nyársapát
Kísér: Tóth Latalin, Lackóné Fodor Zsuzsanna, Kovács László
A Veresegyházi Népdalkör 2019-es éve képekben
A Veresegyházi Népdalkör 2018-ban sikeresen pályázatott a Csoóri Sándor Alap által kiírt, népzenei együtteseket is támogató pályázatra.
A támogatás 5 terület beszerzéseit tette lehetővé:
A pályázat segítségével lehetőségünk nyílt új hangszerek, fellépőruhák, hangtechnikai eszközök beszerzésére, a népdalkört kísérő zenekar számára több gyakorlást nyújtó külön próbákra, valamint még több fellépésre való utazásra.
A pályázat segítségével beszerzett új citeráink
A pályázati időszak 2018 júliusától 2019. június végéig tartott.
A népdalkör munkája ezen időszak alatt főként a 2019-es minősítésre való felkészülés jegyében telt.
Külön hangsúlyt fektettünk új tagjaink számára az eddigi repertoár kigyakorlása, a koncertjeinken való fellépésekre való minél előbbi bekapcsolódásra.
A népdalkör igyekszik minden felkérésnek eleget tenni. A helyi rendezvények legtöbbjén fellépünk, jelen voltunk a Szüreti Mulatságon, a Tavaszi Hadjáraton, a Városi Ünnepen, az ádventi műsoron, felléptünk a helyi óvodákban, szociális otthonokban is.
2019. 04.07. Tavaszi Hadjárat
2018 júniusa – a pályázati időszak kezdete több, más településre való meghívásnak is eleget tettünk:
Nyársapáti Lecsófesztivál – 2018. 07. 21.
Béla község 880. évforduló műsora – Szlovákia 2018. 10.06.
A népdalkör 2019. 06. 02-án Egerben Arany Páva díj és Arany Páva különdíjat szerzett
II.Szlama László Népzenei Találkozó - Dabas
Bujáki Vasárnap - 2019. 06. 09.
A Veresegyházi Népdalkör és Férfikórus első CD-je 2020 októberében jelent meg Versegyházi kert alatt cimmel
A Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége - Kóta - a nem hivatásos kórus- és népzenei élet kiemelkedő képviselőinek hagyományosan a Magyar Kultúra Napján nyújtja át a Kóta díj elnevezésű kitüntetést. A 2021. 01. 22-én bemutatásra került videófelvétellel a díjazottak bemutatása online formában történt meg. E napon a KÓTA elnöksége a Veresegyházi Népdalkör és Férfikórus számára a magyar zenekultúra területén végzett kimagasló munkássága elismeréséül NÉPZENEI EGYÜTTES kategóriában Kóta díjat adományozott.
Köszönjük a Csoóri Sándor Alap és az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatását.
A pályázat adta lehetőségek segítségével az adott pályázati időszak alatt csoportunk - a zenekari lehetőségeink, ezáltal a repertoár, a hangszerelés bővülése által jelentős szakmai és minőségi fejlődést mutatott.
A zenekar fenntartója: Váci Mihály Művelődési Ház, 2112 Veresegyház, Köves u. 14.
A próbák időpontja: kedd 17-19 óráig
Helye: Szabadidős és Gazdasági Innovációs Centrum, 2112 Veresegyház, Fő út 45-47.